26 Ağustos 2007 Pazar

Mahmut Sultan Türbesi

Şuhut ve Mahmud Sultan Köyü (Video)

Dün bir akrabamın ısrarıyla Mahmut Sultan Köyü'deydik. Burada Mahmut Sultan Türbesi var. Siz nasıl kabul edersiniz bilmem ama, burası Türkiye'nin manevi şifa ocaklarından bir tanesi. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden insanlar buraya tıbbi olarak iyileşemedikleri hastalıkları için buradan şifa aramaya geliyorlar. Biz oradayken çocuğu gece uyumayan bir anne salıncakta orada çocuğunu uyutmaya çalışıyordu. Bir başka yerde ise, 12-13 yaşlarındaki erkek çocuğuyla beraber bir anne küçük kuyuya inmiş dualar eşliğinde şifa arıyordu. Biz istesek de istemesek de buralara insanlar geliyor. Artık bir nevi buralar şifa turizmi haline gelmiş. Mahmut Sutan Türbesi'de öyle. Size yardım makbuzu kesiliyor. İsterseniz orada bulunan odaların birinde geceleyebiliyorsunuz. İsterseniz adağınız varsa kurban dahi kesilebiliyor.
İşin enteresan tarafı şifa aranan yerle türbenin arasında mesafesi neredeyse 500-600 metre. Yani mezar başka yerde, şifa için kuyu gibi yere inilerek şifa aranan yer bir başka yerde.
İnsanlar arasındaki sosyal denge kaybolursa, sosyal güvenlik yaygınlaştırılamazsa, sağlık alanında insanlara kolaylık sağlanmazsa, insanlar böyle yerlerde şifa aramaya devam eder.
Bizim dinimiz türbe ve yatırlardan medet ummayı reddeder. En iyi yöntem doktor nezaretindeki tedavidir.

Hiç yorum yok: