3 Eylül 2007 Pazartesi

Avusturalya'ya 1914'te yerleşen ilk Afyonlu

İngilizler Hindistan'ı işgal ettiğinde, Hint Kralı Osmanlı'dan yardım ister. Osmanlı buraya 350 kişilik bir kuvvet gönderir. Bunların bir kısmı yolda hastalıktan vefat eder, geriye kalanı İngilizlerle savaşır.. Bunlardan kırk kadarı esir alınır, geriye kalanı şehit olmuştur. İşte bu kırk kişiden biri Afyonlu Tarakçıoğlu Mehmet'tir. Tarakçıoğlu Mehmet ve Karadenizli Menteşoğlu Abdullah kaçarlar. Bizim Mehmet mesleği olan kasaplığı, diğeri de dondurmacılığa başlar Avusturalya'da..

Birinci dünya savaşında Avustralya Çanakkale'ye asker çıkarır ve bizim iki Osmanlı askeri olayı duyarlar. Hemen buluşup durum değerlendirmesi yaparlar.

Biz Osmanlı askeriyiz ve Avustralya'da yaşıyoruz. Avusturalya devleti Osmanlı'ya savaş açmış ve bizim ülkemizi işgale gitmiş. Bundan dolayı biz de Avustralya devletine savaş açalım derler.

Alırlar kağıdı kalemi ve yazarlar:

Sayın Avustralya Başkanı Eksalans hazretleri;

Biz iki Osmanlı askeri, ülkenizde bulunuyoruz. Duyduk ki devletimiz Osmanlı'ya Avustralya devleti olarak savaş açmış ve Çanakkale'ye asker göndermişsiniz. Bundan dolayı iki Osmanlı askeri olarak biz de Avustralya devletine savaş açmış bulunmaktayız.


Bu bir Osmanlı fermanıdır. Ekselansların bilgilerine duyurulur.

Karahisar diyarından Tarakçıoğlu Mehmet,

Karadeniz diyarından Menteşeoğlu Abdullah


İki Osmanlı askeri, Sidney'in 250 km. uzağında Karlıdağlar denilen bölgede önce virajlarda tren raylarını sökerek 3 treni devirirler. Üçüncü tren kazasında askeri muhimmat bularak silahlanırlar. Aynı bölgede 8 karakol basarlar ve karakollardaki askerlerin tamamını vururlar.

Ne olduğunu bir türlü çözemeyen Avustralya devletinin sonunda iki Osmanlı askerinin yazmış olduğu mektup akıllarına gelir ve mektubun atıldığı bölgeye 250 kadar asker gönderirler.

İki Osmanlı askeri aranmaya başlanır. Bir kaç gün sonunda sıcak çatışma olur ve Osmanlı askerleri bu Karlıdağlar da şehit edilir.

İki askerin mezarı şu an da Sidney'e 250 km. uzakta Karlı Dağlar'da. Avustralyalılar iki Osmanlı askeriyle savaştık demek zorlarına gittiği için bu askerlere Hindistan asıllı diyorlar.

Oysa Hindistan'da ne Karahisar diyarı, ne de Karadeniz diyarı diye bir bölge yok.


Tarakçıoğlu'nun yakınları Tınaztepe'de yaşıyor. Soyadı Kanunu'ndan sonra Ertunç soyadını almışlar. Bu araştırmayı da tarih araştırmacısı Kurmay Albay Ahmet Akteryapmış.

Hiç yorum yok: