2 Eylül 2007 Pazar

Eyüp'te bir mekan

İstanbul'daki yakınlarımızı ziyarete gittiğimiz zaman bize, "Yarın Ortaköy'de kumpir yiyelim mi?", "Beşiktaş'ta iyi bir köfteci var, ne dersiniz?..", "Boğaz turuna çıkalım mı?" derlerdi. Bizse buraları yıllar öncesinden gitmiş, denemiş, görmüşüzdür. Bizi en çok çeken mekanlarsa kendi keşfettiklerimizdi. Örneğin, Beyoğlu'da, İstiklal Caddesi'de uzun yürüyüşler sonrasında Aslıhan Pasajı'da çay içmek, Sultanahmet'teki Derviş Çay Bahçesi'nde çay ve simit...
Bu sene gittiğimiz İstanbul'da Eyüp'te bir mekan keşfettik. Eyüp Camisi'nin hemen arkasında, Eyüp Belediyesi Cafer Paşa Medresesi Kültür Merkezi... Kuytu, kendi halinde, sessiz bir mekan... Sorduk, öğrendik.. Buranın kahvesi meşhurmuş. Her gelen kahve içiyordu. Ben çayı, eşim kahveyi tercih etti. Hakikaten burası hoşumuza gitti.
Burada isterseniz Tezhip, Ebru ve Osmanlıca dersleri alabilirsiniz. Sessiz bir köşede kitabınızı okuyabilirsiniz. Eyüp Belediyesi burayı halka açarak güzel bir hizmet yapmış. Bir hafta sonu burayı arkadaşlarınızla beraber şenlendirin derim.
Aşağıda benim emektar fotoğraf makinasıyla çektiğim kısa bir video var.

Hiç yorum yok: