25 Kasım 2009 Çarşamba

Uğur Mumcu'yu anlamak!

Uğur Mumcu'yu okumakta zorlanan bir nesiliz biz. Uğur Mumcu “öteki gazeteci” idi. Bugünden o güne bakınca hiç de haksız sayılmayız. Ancak o günler gerilerde kaldı.

Mumcu, son dönemlerinde özellikle haksızlıklara karşı savaş açmış, yoklukla, yoksullukla insanların nasıl aldatıldığını anlamaya başlamıştı. Güney Doğu Anadolu'da meydana gelen olayları en anlamlı şekilde yazan cesaretli bir araştırmacı yazardı. Kendi düşüncesi içinde Musul ve Kerkük hakkında önemli şeyler yazmıştı. Uğur Mumcu özellikle PKK terörü hakkında çok önemli belgeler üzerinde çalışırken yok edildi. Yaz sıcağında bile çelik yelekle dolaşan bu önemli gazeteciyi yok etmek düşünenlere karşı göz dağı vermek anlamı taşır. O günden bugüne kadar “düşünenlere” ve düşüncelerini “yazanlara” karşı yıldırma politikaları hiç eksilmeden devam etti.

Sanırım bu günlerde Uğur Mumcu'yu “anlamaya” çalışmak gerek. “Dindarlık” adı altında iyice “yandaşlaşan” ve gaz verildikçe halktan uzaklaşan medyaya dikkat etmek gerek.

Peygamber Efendimiz, “İşçinin alnının teri kurumadan ücretini ödeyin” demiş. İşçinin, memurun durumu ortada. Neredeyse her konuşmalarında İslâm'dan bahsedenlere sormak gerek: “Siz hangi İslâm'dan bahsediyorsunuz?”

Ülkemizde son günlerde yaşanan olaylar bize yukarıdaki satırları yazdırmak zorunda kaldı. Üstadlar bizi bağışlasın.

Hiç yorum yok: